صفحهٔ اصلی

از ویکی جنسیت
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۲:۲۵ توسط Rayatpor (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
دانشنامه آزاد جنس و جنسیت ≃ زوجیت

با ۲٬۲۶۶ مقاله به زبان فارسی

مقالهٔ برگزیده


حجاب؛ هویت بخشی و ایجاد امنیت فردی و اجتماعی.

مسئله حجاب از مهم‌ترین نیازهای حقیقی هر شخصی در زندگی در زمینه‌های مختلف تربیتی، فرهنگی، دینی و... می‌باشد. آثار تربیتی حجاب هم زمینه فردی و هم اجتماعی دارد که از مهم‌ترین اثرات آن در بعد فردی می‌توان به شخصیّت، سلامت جسمانی، استحکام خانواده، آرامش و امنیّت و در بُعد اجتماعی، به مسئولیّت اجتماعی، آزادی زن، سلامت اخلاقی جامعه و حفظ نیروی کار اقتصادی و حفظ استقلال فرهنگی اشاره کرد. الگوهای با مراتب عالی حجاب بر معنویّت و دین‌داری فرد و جامعه موثرتر خواهند بود و نمود آن در تقدّس و حرمت اخلاقی و رشد و تعالی جامعه اسلامی بیش‌تر خواهد بود.

حجاب تدبیری است که خود زن با یک الهام برای گران بها کردن خود و حفظ موقعیت خود در برابر مرد به کار برده است. زن با هوش فطری و با یک حسّ مخصوص به خود دریافته است که از نظر جسمی، نمی تواند با مرد برابری کند و اگر بخواهد در میدان زندگی با مرد دست و پنجه نرم کند، از عهده زور بازوی وی برنمی آید و از طرف دیگر، نقطه ضف مرد را در همان نیازی یافته است که خلقت در وجودش نهاده است که او را مظهر عشق و طلب و زن را مظهر معشوقیّت و مطلوبیّت قرار داده است... . وقتی که زن مقام و موقع خود را در برابر مرد یافت و نقطه ضعف خود را دانست، همان‌طور که متوسّل به زیور و خودآرایی و تجمّل شد که از آن راه قلب مرد را تصاحب کند، توسّل به دور نگه داشتن خود از دسترس مرد نیز جست و دانست که نباید خود را رایگان در اختیار مرد گذارد، بلکه بایست آتش عشق و طلب او را تیزتر کند.

در رهنمود‌های مقام معظم رهبری هم تاکید شده که حجاب برای زن به معنای ذلت نیست؛ بلکه به معنای عصمت و حفظ زن است و نه فقط عصمت و حفظ زن، بلکه عصمت و حفاظت زن و مرد هر دو می‌باشد. حجاب به معنای پوشیدن سالم است؛ نه پوشیدنی که از نپوشیدن بدتر است. به تعبیر روایات، پوشیده عریان که در عین پوشیدگی، مثل انسان برهنه و عریان است. آن پوشیدن، به درد نمی خورد؛ حجاب نیست؛ حجاب مخصوص خواهران نیست، برادران مسلمان و جوان هم باید مراعات حجاب اسلامی را بکنند و با لباس شایسته در محیط کار و در محیط جامعه ظاهر بشوند.
ادامه مطلب...


درختواره موضوعات
آیات و تفاسیر(۲ ر، ۳۲ ص)
متشابهات دینی(۴ ر، ۹۳ ص)
اسناد حقوقی(۳ ر، ۲۸۰ ص)
نهادها(۷ ر، ۳۱ ص)
قواعد فقهی(خالی)
کنشگران(۳ ر، ۱۹۶ ص)
مفاهیم و اصطلاحات(۲۳ ر، ۶۳ ص)
خبر(۷ ر، ۷۹۲ ص)
نظریه‌ها(۷۴ ص)
دیدگاه اندیشمندان(۲ ر، ۵۳ ص)
مأخذ شناسی(۵ ر، ۳۶۲ ص)
مسائل اقتضائی(۲ ر، ۴۵ ص)
دروس(۱ ر)
اطلس جنسیت(۴ ر، ۳ ص)