وزیر ارشاد: مصوبه جدید گشت ارشاد در مسیر ابلاغ است

از ویکی جنسیت
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه درباره گشت ارشاد در مرحله ابلاغ دارد.

محمدمهدی اسماعیلی درباره لزوم اصلاح روش‌های گشت ارشاد، اظهار کرد: این مساله می‌تواند مورد بحث و نقد قرار بگیرد. در موضوعات روشی، باب گفت‌وگو باز است. هر قانونی تا قانون است، همه باید تبعیت کنند ولی در عین حال می‌توان بررسی کرد، نقد و اصلاح کرد و این هیچ ایرادی ندارد؛ در این موضوع هم شورای عالی انقلاب فرهنگی در ماه‌های اخیر وارد کار شده و مصوبات خوبی دارد و فکر می‌کنم با ابلاغ نهایی این مصوبات، شیوه‌های جدیدی را در این عرصه خواهیم داشت.

وی افزود: این موضوعات و انتقاداتی که در گوشه و کنار شنیده می‌شود و حق هر کسی هست را ما به رسمیت می‌شناسیم و هر ایرانی نسبت به قوانین می‌تواند نقد داشته باشد و بیان کند، قانون تا قانون است باید اجرا شود اما امکان جایگزینی داد؛ در شورای عالی انقلاب فرهنگی ماه‌هاست بررسی انجام شده به روش‌های جدیدی دست پیدا کردیم و در حال حاضر تقریبا در مسیر ابلاغ نهایی به نیروی انتظامی است، البته این موضوع ربطی به قضایای اخیر نداشته است و در خرداد و تیر وزارت فرهنگ، وزارت کشور، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مرتبط بررسی‌های خود را انجام دادند. فکر می‌کنم با این مصوبه، بسیاری از این انتقادات و اشکالات موجود مرتفع می‌شود و ان‌شاءالله فضای همدلی بیشتر را در اجرای قانون خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا روش‌های گشت ارشاد اصلاح خواهد شد، تاکید کرد: نگفتم روش گشت ارشاد اصلاح می‌شود. الان در پلیس این موضوع به گشت امنیت اخلاقی تغییر نام پیدا کرده است. پلیس قانون خود را دارد که آن را اجرا می‌کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی شیوه‌های نوینی به کار می‌گیرد که حداکثر رضایت عمومی را به همراه خواهد داشت.

منبع